15:12 17.02.2025

Рада бізнес-омбудсмена розробила рекомендації для усунення бар’єрів у відновленні критичної інфраструктури

3 хв читати
Рада бізнес-омбудсмена розробила рекомендації для усунення бар’єрів у відновленні критичної інфраструктури

Ключовими викликами підприємств при участі у відновленні критичної інфраструктури виявилися відсутність необхідних правових рішень та координації між державою, бізнесом та міжнародними партнерами, випливає з дослідження "Проблеми захисту та відновлення критичної інфраструктури із залученням приватного сектору", проведеного радою бізнес-омбудсмена.

Згідно з дослідженням ради, фінансовий ефект скарг бізнесу, залученого до відбудови критичної інфраструктури, становить більше 2 млрд грн. На основі скарг підприємств рада бізнес-омбудсмена розробила рекомендації для усунення правових, адміністративних та фінансових бар’єрів у процесі відновлення.

Так, основні виклики для бізнесу у відновленні полягають у сферах фінансування проєктів, контрактних зобов’язань сторін, регуляторному середовищі, процедурах державних закупівель, поставках та вартості матеріалів, проблем альтернативної енергетики, а також кадрового дефіциту.

Крім того, підприємства стикаються із затримками фінансування та повільною динамікою освоєння коштів, нестабільними механізмами оплати послуг. Крім того, часто затримуються управлінські рішення щодо використання міжнародних донорських коштів. Для подолання цих проблем рада рекомендує розробити механізми, які забезпечать своєчасні розрахунки з підрядниками, а також страхові та гарантійні засоби для захисту компаній у сфері відновлення. Крім того, важливо оптимізувати процеси пріоритезації бюджетних коштів і процеси погодження та розподілу донорського фінансування.

Рада також підкреслила необхідність зниження ризиків кримінального переслідування підрядників: при використанні бюджетних коштів розслідування часто проводяться навіть у відношенні договорів, які виконувалися належним чином.

Бізнес відзначив складність процедур отримання сервітуту та суперфіцію для будівництва, з огляду на що рада вважає за потрібне скоротити строки розгляду та ухвалення рішень з цих питань. Підприємства також відмітили невизначеність у питаннях оцінки вартості робіт та матеріалів та вважають, що позитивно на це питання може вплинути створення єдиної національної бази цін будівельних матеріалів та послуг, яка враховуватиме ринкові особливості та коливання, вважає бізнес-омбудсмен.

Для покращення досвіду бізнесу у сфері державних закупівель рада рекомендує зменшити необґрунтоване використання спрощених закупівель і повернутися до прозорих конкурсних процедур. Важливим також є гармонізація тендерних процедур з міжнародними стандартами. Варто також встановити чіткі умови участі у тендерах, аби запобігти дискримінації. Крім того, є доцільним створення реєстру перевірених підрядників, які мають досвід у відновленні критичної інфраструктури та відповідають антикорупційним стандартам, зазначили у раді бізнес-омбудсмена.

Рекомендації для зменшення кадрового дефіциту включають приведення кошторисних зарплат до ринкових рівнів, створення програм професійної підготовки та перекваліфікації у сфері будівництва та інженерії, а також розробку механізмів залучення працівників у регіони відновлення – створення стимулів для роботи у прифронтових зонах у вигляді підвищеної оплати праці та забезпечення соціальних гарантій.

Згідно із дослідженням, у сфері енергетики бізнес стикається з проблемами підключення до електромереж, застарілою тепловою інфраструктурою. Рада рекомендує прийняти урядове рішення щодо можливостей застосування компонентної амортизації для сонячних електростанцій. Крім того, доцільним є створення сприятливих умов для інвесторів в альтернативну енергетику, спрощення процедур підключення та модернізація енергетичної інфраструктури.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Борг держави перед Autostrada за виконані у 2022-2024 рр. роботи становить понад 3 млрд грн

Бездіяльність влади призвела до критичної ситуації з мобілізацією - експерти

В України є потенціал до мобілізації від 300 до 800 тисяч добровольців – дослідження

Медмережа "Добробут" планує розширити роботу за ПМГ, очікує на контрактування з НСЗУ

Приватні клініки готові до роботи у ПМГ, але пропонують перегляд підходів до формування її пакетів для зниження собівартості медпослуг

МОЗ продовжує перешкоджати входженню приватних клінік в ПМГ та створює дискримінаційні умови для них - учасники ринку

Київські парки зменшилися на 800 га за 10 років – КЕКЦ

Ветерани з ампутаціями: Суспільство має прийняти той факт, що людей із ампутаціями ставатиме більше

Заповідними на Київщині у 2024 році стали 23 нові об'єкти, зокрема ділянки Змієвих валів

Чоловіків 50+ мобілізують лише в частини забезпечення - РТЦК

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА