Проголосований ВР закон про внесення базових масел у підакцизні товари знищить виробництва мастильних матеріалів в Україні - представники галузі
Київ. 4 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА - Закон про внесення змін до Податкового кодексу України, що набув чинності, згідно з яким базові масла було внесено до переліку підакцизних товарів, знищить виробництво мастильних матеріалів в Україні, заявили представники галузі на прес-конференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в четвер.
За словами директора з маркетингу СП "Азмол-Брітіш Петрокемікалс" Максима Токіна, робота галузі з виробництва масел і мастил у країні на сьогодні повністю зупинилася, оскільки законодавець не передбачив перехідного періоду, щоб виробники зуміли підготуватися до роботи з підакцизним товаром, який використовується при виробництві 90% масел і мастил.
"Виробники масло-мастильної галузі не мали жодних шансів оформити ліцензії на виробництво, продаж і зберігання пального, отримати статус платника акцизу, обладнати дорогими приладами обліку всі ємнісні парки своїх підприємств. На всі ці процедури кожному підприємству необхідно витратити мільйони гривень і від шести місяців до року", - сказав він.
При цьому вся українська галузь стає неконкурентоспроможною порівняно з імпортерами масел і мастил, основна частина яких надходить з РФ і Білорусі.
"Держава ввела акциз EUR213, 5/тис. літрів для базових масел. Саме з них робиться уся лінійка готових продуктів: моторних, індустріальних, гідравлічних, трансмісійних та інших масел і мастил. З 21 травня держава, впровадивши акциз, автоматично на 50% підвищила ціну на всі ці продукти, але тільки на продукти українського виробництва. Такий продукт, вироблений в іншій країні на основі базового масла, сьогодні може ввозитися в Україну, не обкладаючись акцизом", - наголосив Токін.
За його словами, ініціатори такої правки ставили перед собою мету ускладнити життя недобросовісним підприємствам, які ввозять у країну базові масла, щоб розбавляти ними дизпальне. Водночас "бодяжники" або вже мають необхідні ліцензії для роботи з пальним, або знайшли можливість ввозити базові масла під іншими кодами, що не потрапляють під акциз.
У свою чергу директор з маркетингу СП "Юкойл" Андрій Гущин зазначив, що Міністерство оборони України й усі стратегічні підприємства України - "Енергоатом", "Укртрансгаз", "Укргазвидобування", "Укрзалізниця" - забезпечуються маслами виключно українського виробництва, й на цю групу товарів у країні донедавна ціни були нижчі, ніж у тій самій Росії. Крім того, 20% виробництва продукції, що виробляється в країні, йшло на експорт до понад 100 країн.
"Зриваються експортні контракти... Також на нас чекають судові розгляди в частині виграних тендерів із Міністерством оборони та "Укргазвидобуванням" та іншими стратегічними підприємствами. В новій реальності ми не зможемо виконати взяті на себе зобов'язання", - наголосив він.
За словами головного бухгалтера ТОВ "Кволіті Індастріал Лубрікантс" Наталії Василенко, проблема полягає не лише у сплаті самого акцизу, а й у реєстрації акцизного складу, отриманні необхідних ліцензій на виробництво, зберігання і продаж та інших документів.
"Нам ніхто не дав на це часу. Все це може тривати три-шість місяців або навіть до року", - зазначила вона.
У свою чергу "КСМ Лубрікантс" В'ячеслав Старостин наголосив, що підприємства галузі, річний обіг якої в країні становить $0,5 млрд, з кінця травня опинилися просто поза законом.
"23 травня в країні з'явилися десятки тисяч злочинців - це виробники мастильних матеріалів, це трейдери, це логістично-промислові підприємства, в яких на складах несподівано утворилися залишки підакцизних товарів. Тобто вчора їх не було, ми прокинулися - і ми всі поза законом. Що далі? Зберігання без ліцензії - це один мільйон, відсутність зареєстрованого акцизного складу - ще один мільйон. На сьогодні проблема наявності товару стала токсичною і небезпечною. Ці товари є в Держрезерві, на багатьох інших підприємствах, у всіх дистриб’юторів. Ніхто навіть особливо не розуміє проблеми, яка утворилася у рамках держави, і як її вирішувати", - сказав він.
Старостин також звернув увагу на проблеми з цілковитою відсутністю необхідного устаткування в частині витратомірів і рівнемірів для масла, яке застигає в холодну пору.
"В Україні просто фізично немає в наявності необхідного устаткування, яке ми могли б сьогодні купити й почати встановлювати", - зазначив він.
Директор компанії ТОВ "НВП "Агрінол" В'ячеслав Поліщук зазначив, що на бердянських заводах "Агрінол" і "Азмол" задіяні 1,5 тисяч осіб, тоді як населення міста становить 100 тис.
"На сьогодні обидва підприємства зупинилися, і що буде з працівниками, не знає ніхто. Закон ухвалювали, абсолютно не думаючи про те, що буде з цими людьми", - наголосив він.
У зв'язку з цим представники галузі закликали президента негайно втрутитися в ситуацію і вирішити проблему, яку створили законодавці.