Інтерфакс-Україна
12:58 15.02.2023

Три четвертих українців очікують якнайшвидшого початку судів щодо воєнних злочинів в Україні – соцопитування

3 хв читати

Київ. 15 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА - Українці передусім прагнуть якнайшвидшого встановлення справедливості - на думку більшості (75%) суди з воєнних злочинів в Україні слід розпочинати якнайшвидше, 23% опитаних вважають, що це потрібно робити вже після закінчення війни, свідчать результати опитування "Правовий захист постраждалих від воєнних злочинів Росії", проведеного соціологічною групою "Рейтинг" 23-26 грудня, оприлюднені в агентстві "Інтерфакс-Україна" в середу.

75% опитаних також вважають, що пріоритетом під час правосуддя з воєнних злочинів має бути справедливе покарання воєнних злочинців, і лише 21% – компенсація постраждалим.

Водночас респонденти надають перевагу передусім легітимним формам правосуддя – через систему розслідування та розгляду справ у судах. 55% виступають проти самосуду, 40% вважають його виправданим. Високий рівень очікувань щодо розгляду воєнних злочинів згідно зі стандартами правосуддя демонстрували респонденти із суддівського та ветеранського співтовариств.

Майже третина опитаних готова особисто брати участь у судових позовах із метою вимоги компенсації за втрачене майно/здоров'я у судах України, міжнародних чи спеціальних судах за участю національних та іноземних суддів.

Найефективнішим механізмом для суду за воєнні злочини Росії вважають спеціальні суди за участю національних та іноземних судів (65%). 22% вважають, що у цьому випадку будуть ефективними міжнародні інституції, 7% – суди України. Абсолютна більшість (96%) підтримує ідею залучення міжнародних правових організацій для документування воєнних злочинів Росії під час війни.

Правоохоронну систему України у розслідуванні воєнних злочинів РФ вважають ефективною 65% опитаних, 20% – протилежної думки. Головними причинами неефективності ті, хто дотримується такої позиції, назвали корупцію (59%), недовіру громадян до правоохоронців (29%), їх непрофесіоналізм (24%) і тривале розслідування справ (21%).

Ефективність судової системи України у розслідуванні воєнних злочинів оцінили так само: 60% вважають її ефективною, менше ніж 20% – неефективною. Серед головних причин неефективності судової системи ті, хто так стверджує, назвали корупцію (65%), недовіру громадян до судів (36%), тривалий розгляд справ (21%) та непрофесійність суддів (15%).

Про ініціативу створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України обізнані 15% опитаних, щось чули про це – майже 60%. Чверть про це нічого не знає. 96% вважають, що цей суд також має розглядати й інші воєнні злочини – злочини проти людяності, геноцид. Вести розслідування у справі про злочин агресії проти України, на думку 95% опитаних, мають і українські, і іноземні фахівці.

Абсолютна більшість опитаних вважає політичну владу РФ винною у скоєнні воєнних злочинів проти України (98%), військовослужбовців РФ вважають винними 96%, громадян РФ – 87%, невинуватими– лише 10%. Водночас менше ніж половина опитаних вірить, що РФ компенсуватиме економічні та інфраструктурні втрати; приблизно стільки ж не вірять у це. У компенсацію моральної шкоди, життю та здоров'ю громадянам України від РФ вірять менше ніж 40%, не вірять – майже 60%.

На думку більшості, РФ має компенсувати економічні та інфраструктурні втрати України (94%), а також моральну шкоду життю і здоров'ю громадян України (92%). Про компенсацію від міжнародних організацій говорять 11% та 14% відповідно, Європи – 6% та 5%, США – по 2%, України – 2% та 5% відповідно.

Під час дослідження було опитано 2 000 респондентів віком від 18 років у всіх підконтрольних областях методом CATI на підставі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Похибка репрезентативності з вірогідністю 0,95% не перевищує 2,2%.

Проєкт реалізує ГО "Українська правова консультативна група" у межах проєкту "Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства", впроваджуваного Ініціативним центром сприяння активності та розвитку громадського почину (ІСАР) "Єднання" за фінансової підтримки Європейського Союзу.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Швейцарія не припиняє гуманітарну допомогу Україні попри глобальну тенденцію до зменшення гуманітарної допомоги у світі

Альянс країнських Організацій Громадянського Суспільства та Платформа гуманітарних неурядових українських організацій залучили близько EUR5,4 млрд для гумдопомоги в Україні

Гуманітарні організації привертають увагу до захисту гумпрацівників через Duty of Care

Відновлення на Київщині потребують 9 тис. об’єктів - директор департаменту регіонального розвитку КОДА

Все більше американців вважають, що США роблять недостатньо для допомоги Україні – аналітики

Адвокатське об’єднання «Barristers» підписало меморандум про співпрацю з кавказькими організаціями

Аспіранти заявляють про незаконність запровадження Міносвіти додаткових заліків та оскаржать їх в суді

Створення спецтрибуналу необхідне через прогалини у міжнародному правосудді, але воно стане символом епохи – аналітична доповідь

Замість спростування окремих елементів пропаганди треба створювати цілісну картину світу, де ворожі наративи втрачають сенс – дискусія про інформоборону

Авіакомпанія "Українські вертольоти" заявляє про чергову безпідставну інформатаку на компанію

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА