Інтерфакс-Україна
13:44 29.07.2024

Автор АНДРІЙ СТРАШНИЙ

Доступний Факторинг: європейський досвід для стійкості ММСБ

4 хв читати
Доступний Факторинг: європейський досвід для стійкості ММСБ
Фото: Фото надано Мінекономіки

Андрій Страшний, Начальник управління фінансової політики Мінекономіки

 

За даними дослідження аналітичної компанії Grand View Research[1] за 2023 рік, обсяг ринку факторингу у ЄС оцінюється у більш, ніж 2 трильйони доларів США, а сукупний середньорічний темп зростання прогнозується на рівні 8.2% у період з 2024 до 2030 років. Доля європейського ринку факторингу становить 56.6% від світового обсягу факторингового фінансування. Показники фінансування ВВП ЄС за рахунок факторингових послуг в середньому становлять від 11% у країнах Східної Європи до 19,5% у більш розвинутих економіках країн Західної Європи. 

В Україні, за даними FCI, обсяг факторингу становить лише близько 0.18% ВВП.

Чому факторинг став залізобетонним фундаментом економіки ЄС, та наскільки доступним є факторинг для українських бізнесів розбираємося детальніше у цій статті.

ММСП – основа європейських економік

Кількість мікро, малих та середніх підприємств у ЄС від року заснування співтовариства у 1992 році до сьогодні зростає. Протягом останніх п’ятнадцяти років, на приклад, частка ММСП у ЄС зросла на 25%, згідно з даними Statista. На сьогодні ММСП, які складають 99% всіх підприємств у ЄС, справедливо називають хребтом європейської економіки, що генерують більше половини ВВП Євросоюзу. Українська статистика за кількістю ММСП та їх частки у ВВП країни співставні з європейськими. Частка ММСБ в економіці України відповідно до класифікації Господарського Кодексу України становить 99%.

Факторинг – один з найпростіших і найзручніших інструментів фінансування ММСП

Паралельно зі збільшенням кількості ММСП та розвитком фінансових ринків відбувалася й еволюція факторингу у ЄС. За останні п'ятнадцять років користувачі факторингових послуг показували зростаючий інтерес до цього виду фінансування, залучаючи від 1 трильйона євро факторингового фінансування у 2010 році до майже  2,4 трильйонів євро у 2023 році. 

Дані EU Federation of Factoring and Commercial Finance

Найбільшу користь інструмент факторингу має для підприємств з тривалим ланцюжком «від виробника до споживача», а саме бізнесів у галузях виробництва, транспортно-логістичного комплексу, будівництва, інформаційних технологій й сектору охорони здоров’я. Вони ж є найактивнішими користувачами факторингового фінансування у Європі за даними Grand View Research, 2023.

Дані Grand View Research 2023

Перспективи розвитку факторингу в Україні

Українська економіка у найближчі роки буде все глибше інтегруватися з економікою ЄС. Цей процес вже відбувається, навіть під час дії воєнного стану, і, вочевидь, прискориться у період повоєнної відбудови. Факторинг може стати потужним стимулом стабілізації та розвитку українських ММСП, для чого з боку держави зроблено перші важливі кроки впровадження факторингу.

По-перше, у 2023 році Національним Банком України схвалено Концепцію реформування регулювання факторингу в Україні. По-друге, НБУ готується до подання у ВРУ Законопроєкту про факторинг. По-третє держава створила нову програму підтримки українських ММСП – «Доступний факторинг» - реальний інструмент фінансування бізнесу вже сьогодні.

Програма «Доступний факторинг» призначена для зареєстрованих на підконтрольній Україні території українських ММСП, кінцевим бенефіціарним власником яких є резиденти України. Програма діє через Фонд розвитку підприємництва (ФРП), який є її адміністратором.

Розуміючи, що вартість факторингового фінансування стане вирішальним фактором для потенційних підприємств, Програма «Доступний факторинг» пропонує бізнесові фіксовану річну ставку 13% - суттєво нижчу, ніж звичні 20-25%, які пропонують банки.

Наразі ФРП уклав відповідні угоди про компенсацію ставки із дев’ятьма банками-факторами та продовжує працювати над розширенням списку банків-факторів.

Основними перевагами факторингу для бізнесу залишаються:

  • Пришвидшення ліквідності компанії. Банки одразу  оплачують рахунки постачальникам, що призводить до збільшення ліквідності та кращого управління оборотним капіталом.
  • Аутсорсинг контролю дебіторської заборгованості. Підприємства, що використовують факторинг, в результаті мають скорочений обсяг адміністративної роботи, адже управління заборгованістю покупців бере на себе банк.
  • Відсутність вимог надання застави. Відсутність вимог надання застави робить процес одержання факторингового фінансування швидшим і простішим, ніж інші види зовнішнього фінансування. В рамках Програми "Доступний Факторинг" планується підтримати 1000 ММСП.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу». Точка зору автора, викладена у цій публікації, не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.

 

[1] Дослідження Grand View Research

ОСТАННЄ

МА ШЕНКУНЬ

"Тарифна дубина" США не зламає хребет Китаю

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

AI – круто і дуже корисно, але є три "але"

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Збитки замість прибутків, або чому Укрзалізниці необхідно оптимізувати норми продажу металобрухту

МАКСИМ ТКАЧЕНКО

Demining Market: все для безпечного розмінування в один клік

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі

ОЛЕКСІЙ МОВЧАН

Чому держава більше не має "роздавати" майно через схему "невідʼємних поліпшень" за безцінь

ЮРІЙ ЩУКЛІН

Вікно можливостей для України та Польщі: як відновити взаємну довіру завдяки цифровим технологіям

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

Мисливська культура вбиває

ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ

Grain from Ukraine: загальний обсяг поставок перевищив 280 тисяч тонн, нещодавні вантажі прибули до Африки та Близького Сходу

РОМАН ВОЛОШЕНЮК

Аукціони з підтримки ВДЕ: чому в Україні вони поки що не привертають увагу інвесторів?

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА