Протидія торгівлі людьми. Як Україна спільно з партнерами долає виклики, пов’язані з війною
Андрій Костін, Генеральний прокурор України
Повномасштабна агресія росії стала причиною понад 133 000 воєнних злочинів. За цією цифрою — величезні людські втрати та понівечені долі цілих родин. Та руйнівний вплив війни на суспільство не обмежується прямими наслідками. Становище вразливих груп людей погіршується ще сильніше і ризики для них стати жертвами злочинів лише зростають.
Одна з таких загроз — торгівля людьми. Це поняття охоплює широкий спектр правопорушень, серед яких сексуальна експлуатація, примусова праця, втягнення у злочинну діяльність, використання у жебрацтві, незаконне усиновлення. З початком вторгнення рф мільйони людей стали вимушеними переселенцями, втратили роботу. За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності (UNODC), до 90% вимушених переселенців з України — це жінки та діти. Саме ті категорії, які найчастіше страждають від подібних злочинів. Водночас ніхто, незалежно від віку та статі, не застрахований від дій зловмисників.
Сьогодні, 30 липня, світ відзначає День протидії торгівлі людьми, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 2013 році для привернення уваги до тяжкого становища мільйонів постраждалих та осіб, які перебувають в зоні ризику, а також залучення якнайширшого кола людей та організацій до боротьби з цими злочинами та допомоги постраждалим.
В контексті пріоритетів роботи, які я визначив для системи прокуратури, захист прав та інтересів людей, особливо найвразливіших категорій, є у фокусі особливої уваги. Саме тому у травні минулого року я створив спеціалізований відділ для протидії торгівлі людьми. Його завдання — організація процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях, пов’язаних з такими злочинами.
З початку повномасштабного вторгнення розпочато розслідування 382 кримінальних правопорушень за фактами торгівлі людьми. Повідомлено про підозру 158 особам. Знешкоджено 12 організованих злочинних груп у сфері торгівлі людьми. Скеровано до суду обвинувальні акти щодо 155 осіб. 76 злочинців засуджено. Потерпілими визнано 197 осіб. 126 із них (64%) — жінки та неповнолітні.
Водночас ми усвідомлюємо, що ці цифри лише «вершина айсберга». По-перше, ми не маємо достовірних даних щодо злочинів, які росія вчиняє на тимчасово окупованих територіях України, але паттерни злочинів, які ми побачили в регіонах, звільнених від окупантів, дають уявлення про їх катастрофічні масштаби.
По-друге, торгівля людьми — це часто транснаціональний злочин. Такі дії є надзвичайно складними для документування та розслідування. У схемах організованих злочинних угруповань можуть бути задіяні учасники з багатьох країн, включно із посадовими особами. Ця злочинна діяльність генерує величезні незаконні прибутки. За даними Ради Європи, нелегальний дохід ділків у сфері торгівлі людьми лише за один рік може досягати 29.4 мільярдів євро.
Протидія цим розгалуженим злочинним мережам потребує скоординованих зусиль.Тому ми постійно співпрацюємо з широким колом державних інституцій, громадських організацій та міжнародних партнерів, таких як Європол, Євроюст та Міністерство Юстиції США. З минулого року проводяться регулярні робочі зустрічі із представниками профільних неурядових організацій та міжнародних програм.
Серед наших стратегічних пріоритетів:
- Розслідування кожного факту торгівлі людьми та забезпечення комплексної допомоги постраждалим.
- Подальше запровадження підходів, орієнтованих на інтереси постраждалих від торгівлі людьми.
- Спрощення процесу повідомлення про злочини — впровадження рішень, які б дозволили постраждалим безпечно подати заяву про злочин, де б вони не перебували.
- Забезпечення реальних покарань — тюремних термінів для винуватців злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми. Зокрема для посадових осіб, причетних до цих злочинів.
- Посилення співпраці з партнерами як на національному, так і міжнародному рівнях.
Найкращим показником ефективності такої співпраці є історії людей, яких вдалося захистити та надати допомогу. Світлана (ім’я змінене) разом з родиною виїхала з окупації та шукала роботу. Зловмисники обманом втягнули жінку у виробництво порнографії. В неї відібрали паспорт, а в разі її бажання припинити незаконну діяльність, погрожували розповісти близьким про спосіб її заробітку. На щастя, жінці вдалося повідомити поліцію про те, що з нею сталося.
Співробітники Міграційної поліції припинили злочинну діяльність та виявили й інших потерпілих. Завдяки скоординованим діям прокурорів, правоохоронців та організацій-партнерів Світлана та інші постраждалі отримали допомогу від Міжнародної організації з міграції та можливість пройти курси з підвищення кваліфікації, щоб надалі мати легальну роботу.
Наш обов’язок — захистити всіх українців незалежно від віку, гендеру та соціального статусу. Незалежно від того, де вони є та в якому становищі перебувають. Попри всі виклики повномасштабної війни. Ми відкриті до співпраці з усіма партнерами в Україні та за кордоном, які поділяють цю мету.