МСЕК закриття, адміністративна феєрія. Немає МСЕК – немає проблем! Запитання без відповідей
Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської благодійної організації "Рада захисту прав і безпеки пацієнтів"
Трохи історії.
Слава Богу, МСЕК не має відношення до священної боротьби з радянськи минулим.
Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) - це кваліфіковані медичні експерти, які вирішують, має чи ні людина право на інвалідність.
Експерти встановлюють групи з інвалідності, відсотки втрати працездатності людей після травми, хвороби.
МСЕК розпочали діяльність з 1992 року. Можливо, це перша медична інституція, яка створена в незалежній Україні.
Ці комісії підпорядковані МОЗ. Вони поділяються на обласні, міські, міжрайонні та районні, а також центральну в Києві.
Саме МОЗ, а не Генеральний прокурор відповідає за діяльність МСЕК.
Чи потрібно аж так терміново змінити підходи до роботи МСЕК?
Тим більше методом ліквідації інституції, від якої залежить життя сотень тисяч громадян і не лише прокурорів.
Дійсно нарікань на діяльність МСЕК дуже багато.
Найчисленніші скарги – довгі та невизначені терміни розгляду справ. Може, це пов’язано зі збільшенням кількості звернень? До війни бабусі та дідусі 70+ практично не звертались до МСЕК. Отримання пару тисяч грн пенсії на кілька років в розстрочку?
Для цього відразу витягнути з кишені десятки тисяч та КТ, МРТ і т.д., щоб мати медичне обґрунтування?
Феномен: кількість ОБГРУНТОВАНИХ звернень від громадян 60 – 70 + зросла майже в двічі з початку війни.
Де аналіз діяльності МСЕК? Супрун (була така міністерка) скасувала медичну статистику, як пережиток.
Що робити? Реформувати? Знову і негайно?
Для реформування цьому традиційно ліквідуймо, зупиняємо недолугу систему, яку не можна зупинити навіть на годину, день, щоб реформувати?
Зупинка (ліквідація) пришвидшить розгляд звернень, терміни засідання нових, висококвалфікованих комісій?
Кваліфіковані та чесні фахівці, професори та доценти вже записуються на конкурс?
На зарплату, як у членів наглядових рад чи прокурорів?
Який вихід?
Діяти по Гіпократу: "Насамперед не зашкодь!"
Знову трохи історії. Вже прийнято ряд нормативних актів, які спрощують для людей отримання чи продовження терміну дії рішення МСЕК. Наприклад, прекрасна постанова Уряду, прийнята ще в березні 2022 року, про спрощення порядку встановлення та подовження інвалідності на час запровадження воєнного стану.
Там передбачено всі можливості онлайн засідань МСЕК. Рішення про встановлення інвалідності ЗАОЧНО на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії. Без присутності пацієнта! Зараз це пропонується як супер іновація…
Чому немає аналізу впровадження цієї постанови?
Далі ще цікавіше.
В новому Указі Президента згадується рішення РНБО річної давнини, яке теж чомусь не виконувалось. Чи може виконувалось? Але як виконувалось – аналіз відсутній.
Три пропозиції:
1. Перехідний період, аж поки налагодиться нова, прекрасна, некорумпована система замість старої та недолугої, зразка 1992 року, милостиво дозволити паралельно існувати. Деякий час. Потенційні інваліди з великим задоволенням будуть звертатись саме до нової системи!
2. Рішуче зменшити мотивацію для держслужбовців та прокурорів щодо отримання інвалідності. Прокурорам у МСЕК напевно медом помазали, тому зверталися? Крім того, впевнений, що у конфіскованих мільйонах не було жодного прокурорського долара. Провести аналітичне дослідження, а то одні інсинуації.
3. Що робити, якщо вже дуже хочеться негайних реформ та простих рішень? Може вибрати парочку областей, яких не жалко, закрити в цих областях МСЕК та впровадити там нову систему. Дати доручення нашим талановитим ІТ–фахівцям розробити програмульки та подивитись, що буде, хоча б протягом ріку. Потім у місячний термін поширити досвід.
Зараз параліч, всs перелякані, експерти МСЕК вже не проводять засідань і не розглядають звернення. Комісія МСЕК сама стала інвалідом першої групи. Цю групу призначають за пару місяців перед смертю.
Що робити потребуючим громадянам прямо зараз?
Приклад: 1. Рак 4 стадії, залишилось жити 4-6 місяців, може рік. Однозначно людина з інвалідністю. Оформляти? Чекати на прекрасну нову систему?? Від онкологічних захворювань вмирають 100 тисяч українців щороку...
Приклад 2 : Хворий до 50 років, миготлива аритмія з загрозою для життя. Потребує імплантації штучного водія ритму... чекає в черзі на безоплатне встановлення. Зупинка серця, інсульт, може наступити кожної секунди. А тут стрес, бусифікація... проходження ВЛК.
З постановами Кабінету Міністрів України, які урегульовують деякі питання встановлення інвалідності на період воєнного стану в Україні, можна ознайомитися за посиланнями:
від 08.03.2022 № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» .
від 30.03.2022 № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану».
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №576/2023
Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України"
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №732/2024
Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів".