Усвідомлений шлях у майбутнє. Чому відновлення має відбуватись за концепцією Active House
Юрій Ткаченко, генеральний директор компанії ВЕЛЮКС Україна
Внаслідок бойових дій пошкоджено або зруйновано житло понад 3,4 млн українців, це біля 9% довоєнного житлового фонду. Державні програми анонсують, що відбудова має йти за принципом створення кращого. Але що саме є "кращим", чим це регулюється?
Війна змінила філософію будівництва та вимоги до проектів. Об’єкти мають забезпечити безпеку – фізичну та енергетичну, вони мають бути інклюзивні, комфортні для всіх категорій мешканців.
В рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС, Україна, ще до повномасштабного вторгнення, взяла на себе зобов’язання споруджувати нові будівлі за європейським стандартом NZEB (із майже нульовим споживанням енергії). Фокус України на NZEB підтвердив прийнятий у 2024 Національний план з енергетики та клімату. Міністерство розвитку громад та територій України восени цього року розробило вимоги до будівель NZEB (поки ці стандарти ще офіційно не прийняті).
ЄС тим часом вже готує до запуску новий стандарт для будівель, які протягом року споживають енергії менше, ніж самі виробляють з відновлюваних джерел— zero-emission buildings (ZEB), який зараз у розробці. Згідно оновленій у 2024 році директиві ЕС щодо енергоефективності будівель (EPBD), до 2030 року всі нові будівлі повинні бути з NZEB, з 2030 – вже з ZEB, до 2050 року весь будівельний фонд ЄС повинен бути перетворений у будівельний фонд з нульовим рівнем викидів.
Ці ідеї дуже відгукуються українцям, будинки за такими стандартами виглядають порятунком від блекаутів та шляхом до персональної енергонезалежністі. Але концентрація уваги на NZEB/ZEB звужує прогрес у будівництві лише до питання енергії.
Альтернативне рішення – Active House, активні будинки, які не лише енергонезалежні, але забезпечують більш здорові та комфортні умови життя для мешканців, при цьому без негативного впливу на навколишнє середовище.
VELUX як міжнародний учасник Active House Alliance приймає участь в реалізації таких проектів. Концепція активних будинків не дорожча за інші сучасні, але вимагає системного усвідомленого підходу на кожному етапі і уваги до кожної деталі проекту.
Є три ключові принципи активного дому – комфорт, енергія та середовище. Людина проводить у будівлях більше 70% свого життя, Active House забезпечує оптимальні умови для здоров’я та продуктивності праці в приміщенні. Мова і про достатню кількість денного світла, і про свіже повітря в поєднанні з комфортною температурою, і про акустичний комфорт. Використані у будівництві (реконструкції) матеріали повинні мати позитивний вплив на комфорт і клімат в приміщенні.
Активні будинки є енергоефективними та простими в експлуатації, при цьому ці будівлі зосереджені на виробництві відновлюваних джерел енергії, що дасть можливість протягом свого життєвого циклу (50 років) компенсувати використану на створення дома енергію.
Щодо середовища, то Active House протягом усього життєвого циклу має на меті позитивну взаємодію з місцевим контекстом та культурними ресурсами, включаючи системне цілеспрямоване використання ресурсів, наприклад, перевага і при створенні, і при функціонуванні будівель надається матеріалам, орієнтованим на повторне використання.
Активність будівлі оцінюється за дев’яти критеріями, кожен з яких отримує від 1 до 4 балів, причому позитивним трендом є орієнтація на підвищення “активності” по всім критеріям вже на етапі експлуатації.
Ідея активних будинків вже десятиріччями втілюється у проектах по всьому світу – від невеликих індивідуальних будинків до багатоповерхівок, шкіл та стадіонів, від нового будівництва до реновації історичних будівель.
Як приклад реалізованого в Україні проекту можна привести Optima House – у 2017 році цей типовий проект отримав нагороду Active House Awards. Optima House – це компактний будинок загальною площею 128 м² з мансардним поверхом та терасою, розрахований на сім’ю з 3-4 осіб. Він включає вітальню, кухню-їдальню, дві спальні, загальну гардеробну, санвузол з душовою, ванну з пральнею та технічне приміщення для інженерних систем. Оптимальна природна освітленість приміщень на рівні 4-5% КПО (коефіцієнта природної освітленості) досягається завдяки продуманому розташуванню світлових пройомів, кількість яких у проекті становить 31,5% щодо площі будинку. Температура в будинку тримається на рівні + 22-24 ° С, влітку допустимо її збільшення до +26 ° С.
У будинку передбачена гібридна система вентиляції, яка забезпечує високу якість внутрішнього повітря. У зиовий період працює механічна вентиляція з рекуперацією теплоти вентиляційних викидів, тобто холодному повітрю, яке знову подається з вулиці, буде віддаватися 72% тепла повітря відпрацьованого з приміщень. Коли ж температура повітря на вулиці перевищує +12 ° С, будинок ефективно провітрюється природним чином через фасадні й мансардні вікна. При цьому фасадні та мансардні вікна працюють разом – завдяки розташуванню мансардних вікон в верхніх точках будинку, повітря що заходить через фасадні вікна шкидко та ефективно провітрює весь дім.
Гаряча фаза війни не зупинила прогрес та бажання втілювати в Україні кращі практики. Цього року нагороду Active House Awards у категорії "Принцип" отримав пілотний проект VILNA School харківського архбюро IK-architects. На прикладі постраждалої від ракетного удару Харківської гімназії №47 вітчизняні архітектори показали принципи відновлення за критеріями сталого розвитку, Active House. Зокрема, архітектори передбачають, що будівля гімназії працюватиме на теплових насосах, які використовують енергію землі та забезпечують її для потреб гімназії, свердловини беруть тепло протягом опалювального періоду, а влітку вони працюють на охолодження будівлі. Мультифункціональне скло та додаткові рулонні ролети на кожному вікні з великим коефіцієнтом поглинання сонячного світла дозволять регулювати температурний режим та прогрів повітря в аудиторіях. Сонячні батареї, встановлені на даху, покриють потреби навчального закладу. Надсучасна система вентиляції із вбудованими датчиками CO2 створює комфортне перебування у приміщенні. "Розумне" LED освітлення зі зміною температури світла протягом дня згідно з циркадними ритмами людини допоможе створити стимулючі умови для навчання.
Ці рішення – лише частина системного підходу Active House. Саме такий усвідомлений відповідальний підхід потрібен Україні у проектах відбудови. Принципи Active House, як і NZEB/ZEB, мають стати частиною вітчизняних буднорм та стандартів.
Більш детально з методиками та прикладами можна ознайомитись на українському сайті Альянсу www.activehouseUA.org чи глобальному сайті www.activehouse.info .