10:36 21.07.2020

Автор ДЕНИС ДМИТРОВ

Чому під час сплати штрафів за порушення ПДР виникають проблеми, і як зробити так, щоб їх не було

4 хв читати
Чому під час сплати штрафів за порушення ПДР виникають проблеми, і як зробити так, щоб їх не було

Денис Дмитров, засновник сервісу  Штрафи UA

 

 

В середньому щороку близько 40% штрафів за порушення правил дорожнього руху не оплачується вчасно. У 2019 це склало приблизно 200 млн грн. Сума сама по собі значна, проте вона не демонструє всю глибину проблеми. Прострочені штрафи - це не тільки недонадходження до бюджету. Вони лягають додатковим навантаженням на Державну виконавчу службу (ДВС). Водії, які допустили прострочення, платять подвійну суму. В процесі стягнення штрафів на їхні банківські рахунки може бути накладено арешт, а автомобіль може бути оголошений в розшук.

Запуск системи автоматичної фіксації порушень ПДР ще більше збільшив обсяг прострочених платежів. Тільки за перший місяць її роботи було накладено майже 400 тис. штрафів, з яких оплачено близько 220 тис. А це всього лише 50 камер в Києві й на в'їзді в столицю, які фіксують тільки один різновид порушення - перевищення швидкості. 

Очевидно, що число камер буде постійно зростати, встановлюватися вони будуть по всій Україні, також додадуться й нові види штрафів. Безумовно, це позитивно вплине на поведінку водіїв на дорогах. Але культура оплати штрафів також потребує поліпшення. Для цього потрібно розібратися, як влаштований механізм оплати штрафів в Україні, і в чому основні труднощі.

Справа, зрозуміло, не в масової безвідповідальності українських автовласників. Коли починаєш займатися підтримкою водіїв, то розумієш, що близько половини звернень стосуються ситуації, коли людина начебто сплатив штраф в зазначений законом термін, але в базі поліції він значиться, як непогашений.

Дійсно, кожен другий-третій сплачений штраф залишається незакритим. Причина в тому, що складний процес оплати і особливості роботи фінансових установ призводять до великої ймовірності операційної помилки. Багато людей цього просто не усвідомлюють, вважаючи, що оплата штрафу - це щось на кшталт переказу грошей з картки на картку - штраф закривається в момент отримання квитанції. Насправді ні.

Донедавна ситуація також ускладнювалася тим, що у водія не було можливості оперативного контролю за статусом його штрафів. Крім телефонного дзвінка / візиту в управління патрульної поліції або виконавчу службу. До речі, в умовах карантину ця можливість обмежена, телефоном також непросто додзвонитися, отже єдиний варіант вирішити питання - це писати запити на електронну пошту і чекати відповіді у встановлені законом терміни. Але регулярно цим займатися ніхто, звісно, не буде.

Коли навесні 2020 року МВС почало надавати онлайн-доступ до реєстру штрафів, перевірити свої статуси стало можливо за допомогою спеціалізованих додатків. З боку Нацполіції це великий крок вперед в плані прозорості платежів і інформованості водіїв. Але в той же час на багатьох водіїв чекало неприємне здивування. Виявилося, що штрафи, які вони вважали давно оплаченими, до сих пір залишаються непогашеними. Ні, це не помилка в програмі. Це саме той випадок, коли платіж не дійшов до адресата через помилку.  

Є декілька основних причин, які призводять до проблем, якщо оплата проведена через банк або інші фінансові установи: 

  • Некоректно введені реквізити або дані (неправильна сума або номер рахунку). Також може бути неправильно сформовано призначення платежу. Внаслідок чого, кошти спрямовуються не туди, куди потрібно, або система в поліції не розпізнає платіж.   
  • Оплата, проведена в останні дні, встановленого законом 15-денного терміну. Оскільки на транзакцію фінансовій установі відведено 3 банківських дні, гроші можуть запізнитися, а штраф відправитися в виконавчу службу, яка відразу подвоює його розмір і починає виробництво.
  • Дублювання штрафу. У реєстрі може з'явитися два однакових штрафи, якщо інспектор випадково натисне кілька разів на кнопку на своєму планшеті (таке трапляється, якщо інтернет-зв'язок поганий). Ви заплатите за один, а про другий штраф можете навіть не здогадуватися. 

Що в таких випадках необхідно робити?

Іноді - просто почекати. Будь-якому платежу в банківській системі потрібен час, щоби дійти до місця призначення. Якщо упродовж 5-6 днів статус штрафу не змінюється, тоді без особистого візиту з документами про оплату до відділу адміністративної практики управління патрульної поліції або до Державної виконавчої служби не обійтися. У разі невеликої помилки, її можна виправити. Дубльовані штрафи легко видаляються. Але в деяких випадках доведеться витратити багато часу і нервів на те, щоби розібратися з помилкою. 

Порада на майбутнє - треба користуватися спеціалізованими онлайн-сервісами, інтегрованими з реєстром МВС. На сьогодні це найефективніший спосіб. По-перше, тому що він забезпечує оперативний контроль наявності непогашених штрафів (аж до пуш-повідомлень). По-друге, такий сервіс максимально автоматизує процес оплати штрафу, що значно знижує ймовірність помилки. Ну і, звісно, порушувати ПДР теж більше не варто.

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ТАРАС СЕМЕНЮК

Чи є в білорусів шанс на демократію?

ВАСИЛЬ ШКУРАКОВ

З якими ризиками стикається державний бюджет?

ЮЛІЯ СВИРИДЕНКО

Від радянської спадщини до сучасних стандартів

РОМАН КОБЕЦЬ

Концепція ділової мети: новий старий "must have" для бізнесу

ІГОР СМЕШКО

Віденська кава виявилася занадто гарячою і для Росії, і для США

МИКОЛА СИНИЦЯ

Прозорий конкурс з відбору давальця забезпечить безперебійну роботу Одеського припортового заводу

ЮРІЙ ДРАГАНЧУК

Статус авторизованого економічного оператора як маркер інвестиційного зростання України

ОЛЕКСАНДР СКІЧКО

Деградація Укрзалізниці або Чому державною компанією не мають керувати фінансисти

ОЛЕКСАНДР КАВА

Уряд має розвивати швидкісне залізничне сполучення

ВОЛОДИМИР ПИЛИПЕНКО

Законопроект про народовладдя: Венеційська комісія натякнула, що не потрібно поспішати

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА