14:21 10.08.2021

Автор БОГДАН ДАНІЛІШИН

Коментар щодо реалізації Державної програми "Доступні кредити 5-7-9%"

4 хв читати
Коментар щодо реалізації Державної програми "Доступні кредити 5-7-9%"

Богдан Данілішин, Голова Ради Національного Бвнку України

 

У червні 2021 року банки з іноземним капіталом – учасники Форуму провідних міжнародних фінансових установ (FLIFI) звернулися до Уряду та Національного банку з пропозицією перейти до поступового згортання Державної програми “Доступні кредити 5-7-9%” з 4 кварталу 2021 року та її подальшого припинення, обґрунтовуючи це тим, що основні цілі програми не були досягнуті, а її подальша реалізація призведе до неефективності використання бюджетних коштів.

У зв’язку із цим зверненням вважаємо за доцільне зазначити, що  Державна програма Доступні кредити 5-7-9%компенсації відсотків була головним рушієм нарощування кредитування сегменту малого та середнього бізнесу у 2020-2021 роках. За нашими оцінками, збільшення антикризових та інвестиційних кредитів  в рамках державних програм забезпечило близько 70% загального приросту гривневого кредитування усіх корпоративних суб’єктів, починаючи з початку реалізації програм Уряду (з травня 2020 р.). За час дії програми нею скористалися понад 21,5 тис. підприємств, якими було залучено банківських кредитів у сумі близько 57 млрд. гривень.

Принагідно зазначимо, що найбільша частка кредитів, спрямованих на інвестиційні та антикризові цілі спостерігається у державних банків, тоді як у структурі кредитів, виданих банками з іноземним капіталом, домінують кредити на рефінансування існуючої заборгованості. Це свідчить про відмінності у кредитній політиці окремих категорій банків, які обумовлюють їх різне ставлення до результатів виконання відповідних державних програм.

На нашу думку, необхідно продовжити реалізацію заходів із державної підтримки кредитування, як через застосування інструментарію компенсації відсотків, так і шляхом надання кредитних гарантій на портфельній основі. Аналогічні програми продовжують діяти у більшості країн Європейського Союзу, забезпечуючи збереження та підтримку діючого бізнесу.

Водночас є доцільним переглянути параметри та критерії участі у державних програмах підтримки кредитування з метою посилення їх інвестиційної спрямованості та підтримку новостворених бізнесів. Відповідно рішенням Ради Національного банку №29-рд від 13 липня 2021 року Кабінету Міністрів України було рекомендовано переглянути умови реалізації державних програм “Доступні кредити 5-7-9%” та “Доступна іпотека 7%” у напрямі їх зосередження на наданні нових інвестиційних кредитів, зокрема для фінансування будівництва нового житла та придбання фізичними особами або фізичними особами-підприємцями сільськогосподарської землі для агровиробництва.

Довідково:

В рамках державної програми здешевлення вартості кредитування “Доступні кредити 5-7-9%” станом на 9 серпня 2021 року було видано 56,7 млрд. грн. кредитів, з яких 64% - на інвестиційні та антикризові цілі. Якість кредитів в рамках даної програми суттєво покращилась - ще на початку 2020 р. частка інвестиційних та антикризових кредитів складала менше 40%. У 2020 р. в державному бюджеті на програму “Доступні кредити 5-7-9%” було передбачено компенсацію відсотків обсягом 2 млрд. грн, у бюджеті 2021 р. на вказані цілі. заплановано виділити ще 2 млрд. грн.

Програма “Доступні кредити 5-7-9%” доступна тільки якісним боржникам, яких банки готові кредитувати за ставкою не вище 13% (поточне значення максимальної плаваючої ставки), яка потім частково або ж повністю компенсується урядом. Це значення є нижчим за стандартні ставки за кредитами малому бізнесу на ринку, лише близько 40% від загального обсягу кредитів мають ставку до 13%.

Найактивнішими учасниками програми «Доступні кредити 5-7-9%» є представники сільського господарства (49% виданих кредитів), торгівлі та виробництва (24%) та промислової переробки (16%). Програмою здешевлення вартості кредитів скористалися 3,6 тис. агропідприємств. За регіональною класифікацією лідерами залишаються Львівська, Харківська, а також Київська області.

За даними Міністерства фінансів середня процентна ставка кредитів в рамках програми здешевлення вартості кредитування становить 11,4% річних, з яких 70% (8,1% річних) компенсує держава. Найнижчу компенсаційну ставку сплачують позичальники в рамках кредитів рефінансування – 1,3% річних; антикризові кредити обходяться позичальникам у 2,8% річних, а інвестиційні кредити – у 6,7% річних. Це значно нижче за середню процентну ставку нових гривневих кредитів корпоративним клієнтам в 2021 р. – 8,5% річних. Всього з травня 2020 р. по березень 2021 р. на компенсацію вартості відсотків держава витратила близько 490 млн. грн. при затвердженому в державному бюджеті річному обсязі у 2 млрд. грн.

Програма надання кредитних гарантій на портфельній основі. На 2020 рік державним бюджетом було передбачено 5 млрд. грн. портфельних гарантій (з яких використано 3,9 млрд. грн.), на 2021 рік передбачено ще 10 млрд. грн. гарантій. Станом на 1 червня у рамках підтримки МСБ через інструмент державних гарантій видано 3,3 млрд. грн нових кредитів, з яких гарантовано державою 1,5 млрд. грн. (або 47%). Згідно механізму кредитних гарантій частину кредитного ризику (до 70% боргу за кожним окремим кредитом та 50% за усім портфелем) банки-кредитори зможуть перекласти з позичальника на державу. Це має усунути проблему браку достатнього забезпечення, яка є ключовою перепоною для розширення кредитування платоспроможного малого бізнесу.

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ЄВГЕН ГРУШОВЕЦЬ

Зустріч у Горі та відверта розмова з Саакашвілі. Що далі?

ІГОР КЛИМЕНКО

Поліція та громада – партнерство заради безпеки

ОЛЕГ БОНДАРЕНКО

"Питна вода України": чому ця проблема потребує належного фінансування

ІГОР ГОЦИК

Біометан – європейський досвід та українські реалії

ПАВЛО КУЛИК

Цифровізація громад. Як пандемія COVID-19 прискорила зміни у сфері державних послуг - кейс Херсонської області

ЕДУАРД МКРТЧАН

Циркулярна економіка як маркер протидії "Nord Stream-ІІ"

ЛЕСЯ БУРБЕЛЬ

Нова ера ринку страхування в Україні: що змінює новий профільний закон?

ДМИТРО ЧЕРНИШ

Які медичні послуги можна отримати за допомогою електронних інструментів та сервісів

АНДРІЙ НІКОЛАЄНКО

Малому бізнесу потрібне м'яке стимулювання до добровільної детінізації

ТЕТЯНА ПЕРЕВОЩИКОВА

Нарешті! Проголосували Закон про медіацію: що це і кому стане легше

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА