Інтерфакс-Україна
13:03 19.11.2021

Автор ОЛЕКСАНДР АФОНІН

Про інформаційний простір України і рабську свідомість

3 хв читати
Про інформаційний простір України і рабську свідомість

Олександр Афонін, президент ГС "Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів"
 

В одній із давніх своїх публікацій відомий журналіст Остап Дроздов говорив про відсутність України не як "території", а як "простору". І я цілком згоден з ним. Дійсно, за усі роки незалежності фактично нічого не було зроблено для того, щоб українці, незалежно від місця їх проживання, на заході чи на сході, отримали це відчуття "українського простору".

Це відчуття приходить, як не дивно, не через шлунок, а через усвідомлення своєї особистої причетності й відповідальності за те, що відбувається в цій країні. Це усвідомлення відбувається через формування національного інформаційного простору, найголовнішою складовою якого є книга. Саме книга є носієм об’єднувального начала тих знань, які різношерстий народ цементує в політичну націю, а не політично заангажовані теле- і радіопрограми, які швидше є відображенням суб’єктивного бачення ситуації та інтересів власників телерадіоканалів.

Однак протягом усієї доби незалежності владою робилося все, щоб українська книга не виконала своєї націє- і державоутворювальної ролі. Спочатку була зруйнована система книгорозповсюдження, яка забезпечувала обмін літературою між регіонами і давала можливість "східнякам" бачити світ очима "западинців", і навпаки. Що фактично призвело до руйнації українського ринку книги і процесу обміну "носіями свідомості" та локалізації діяльності видавництв і ходження їхніх видань практично лише в межах того регіону, де вони дислокуються. Щоб завершити цей процес і повністю перетворити Україну з цілісного інформаційно-ментального полотна на ковдру, зшиту з різнобарвних шматків тканини, притягнутих силоміць одне до одного, було запущено процес спочатку зменшення, а на наступний рік взагалі припинення бюджетного фінансування бібліотек на поповнення ними фондів.

Таким чином було зроблено все можливе для того, щоб у незалежній державі, де відбулася зміна суспільного ладу і форм власності, було максимально збережено і законсервовано форматне, хоч я й не люблю цей термін, "совкове" світосприйняття. Це нагадує мені ситуацію, коли після перемоги Півночі над Півднем під час громадянської війни у США відпущені на волю раби виламували ворота в маєтках своїх рабовласників, вимагаючи повернути їх у бараки і дати мисочку їхньої щоденної юшки.

І те, що сьогодні доволі значна частина населення України, і не тільки в зоні ССО, є носієм оцієї рабської свідомості, є результатом повного ігнорування людини як головного капіталу держави, свідомості громадян як основного елементу, що цементує націю і державу, і книги як творця людської особистості та її громадянської, патріотичної свідомості.

Нині ж, в умовах кризи, породженої пандемією коронавірусу, вітчизняне книговидання доведено до катастрофічного стану, який взагалі загрожує колапсом видавничої галузі, а отже і колапсом соціальної та національної свідомості населення України, якому так і не створили умови для того, щоб воно перетворилося на націю.

Резюме. Якщо нинішня влада, як і її попередники, заявить, що питання інформаційного простору, інформаційної безпеки і книги як їхньої основи "не на часі", то я за майбутнє України як суверенної держави й шеляга не дам. Бо цю "державну ковдру" ще поки тримає не територія, а свідомість людей...

ОСТАННЄ

В’ЯЧЕСЛАВ БУТКО

Як Росія змінила економічну модель під потреби війни

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Рада ухвалила реформу ДПП - що зміниться для бізнесу

ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ

Україна створює Виплатну агенцію

ІЛЛЯ ПАВЛЕНКО

Сова полює у сутінках: ГУР у російсько-українській війні

СЕРГІЙ МАКСЮТА

Як банківський сектор трансформується в умовах війни й інфляційного тиску

ОЛЕГ ВИШНЯКОВ

Середовище вирішує все: чому я більше інвестую в людей, ніж у нерухомість

ОЛЕКСІЙ ЗОЗУЛЯ

Ситуація вкрай критична: частка "сірого" ринку електроніки у порівнянні з довоєнним періодом зросла удвічі

ВАДИМ ПОПКО

Як освітня реформа допоможе у вирішенні демографічної кризи

ВІКТОР СМАЛЬ

Ліс по-європейськи. Україна отримала найвищу оцінку для експорту деревини в ЄС: що це дасть галузі та бізнесу

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

КП "Плесо" знищило Синє озеро, перетворивши його на котлован з брудною водою

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА