Рішення ЄСПЛ: Мораторій на продаж сільгоспземель порушує права людини
Постійне продовження в Україні мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення порушує права людини, таке рішення ухвалив Європейський суд із прав людини за скаргами двох українських громадян, які отримали невеликі земельні ділянки в 2000 і 2004 роках.
"Жодна інша держава Ради Європи не мало такої повної заборони, зокрема й аналогічні країни з перехідною економікою...Суд встановив, що тягар, що накладається на двох заявників, був надмірним", - йдеться в рішенні суду, опублікованому у вівторок.
За рішенням суду заявникам виділяється по EUR3 тис. на відшкодування витрат, грошова компенсація не присуджується. Крім того уточнюється, що в подальшому за такими позовами суд утримуватиметься від грошових відшкодувань.
Як пояснюється в повідомленні суду, громадяни України С.Зеленчук і В.Цицюра отримали сертифікати власності успадкованих в 2007 і 2008 роках ділянок і передали їх в оренду компаніям. Продаж обох ділянок не можливий через мораторій на продаж сільськогосподарських земель відповідно до Земельного кодексу.
Головним фактором порушення прав власності заявників, згідно з рішенням суду, було те, що Україна послідовно окреслювала перед собою завдання дозволити покупку і продаж сільськогосподарських угідь, щойно інфраструктура ринку буде створена. Однак, усупереч цій меті, початковий мораторій, встановлений до 2005 року, було продовжено кілька разів і він діє досі.
Як зазначається, це вказує на відсутність узгодженості з боку влади. Більш того, зазначено, що для ухвалення необхідного законодавства було достатньо часу.
ЄСПЛ закликав Україну швидше законодавчо врегулювати ринок сільгоспземель, оскільки саме для такого законодавчого врегулювання і вводився мораторій.
"Суд постановив, що Україні слід прийняти відповідні законодавчі або вжити інших заходів для забезпечення справедливого балансу інтересів власником сільгоспземель і суспільства загалом. Суд наголосив, що він не вимагає негайного введення необмеженого ринку сільськогосподарських земель і що держава залишається вільною у виборі заходів, які слід ухвалити", - йдеться в рішенні ЄСПЛ.
У свою чергу міністр фінансів України Олександр Данилюк, коментуючи рішення суду, наголосив на важливості скасування мораторію для країни.
"На жаль, доводиться чекати рішення Європейського суду з прав людини, щоб дізнатися очевидне - мораторій на продаж землі є порушенням прав людини. Жодна державна політика, побудована на порушенні прав людини, не буде ефективною і результативною. Впровадження прозорого ринку землі є найважливішим для економічного і соціального розвитку України", - написав він своїй сторінці в Fаcebook.