16:53 25.05.2020

Автор ВОЛОДИМИР ПАВЛЕНКО

Чому управляти активами АРМА – гарна ідея для бізнесу?

3 хв читати
Чому управляти активами АРМА – гарна ідея для бізнесу?

Володимир Павленко, заступник Голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА)

 

Вже кілька років в Україні функціонує орган, відповідальний за розшук незаконно набутих активів та управління ними – АРМА. Головне завдання інституції полягає в тому, щоб активи, отримані корупційним чи іншим протиправним шляхом, працювали на користь держави і суспільства - щонайменше до тих пір, поки триває слідство і суд щодо їх власників.

Ключовим механізмом реалізації такої ідеї є державно-приватне партнерство, оскільки АРМА як державний орган передає арештовані активи в управління приватним компаніям. А отриманий ними дохід від комерційного використання активів частково йде управителю, частково – перераховується до державного бюджету.

Сьогодні в АРМА перебувають тисячі активів вартістю на мільярди гривень, і це – широке поле можливостей для вітчизняного бізнесу. Однак, щоб можливості конвертувалися у договори управління, компаніям на ринку потрібна мотивація. В чому вона полягає?

Передусім, ми передаємо суб’єктам господарювання здебільшого готовий, працюючий бізнес, який не треба починати «з нуля». Об’єкти нерухомості (від квартир і котеджів до торгових центрів та офісів), транспорт (від легкових авто до вагонів і кораблів), майнові комплекси (від баз відпочинку й елеваторів до заводів і ТЕЦ), акції, корпоративні права – все це діючі активи, для отримання прибутку від яких не потрібні мільйонні інвестиції та роки конкурентної боротьби за нішу на ринку.

Основний капітал, який потрібен бізнесу в цьому випадку, - реалістичний бізнес-план, досвід управління/володіння подібними об’єктами, достатня матеріально-технічна база та позитивна ділова репутація.

Інша важлива перевага управління арештованим майном полягає в тому, що видатки на утримання та поліпшення активу, наприклад на ремонт квартири чи заміну виробничого обладнання,  за погодженням з АРМА відшкодовуються із доходів від управління цим об’єктом. Відтак, актив для управителя є самоокупним, викладати кошти із власної кишені за умов ефективного управління не доведеться.

Безперечно, головний економічний стимул для потенційного управителя – це прибуток від управління. Розмір винагороди в кожному окремому випадку визначається умовами договору управління і може варіюватися в залежності від специфіки активу. На практиці управитель зазвичай лишає собі 20-50% від чистого прибутку, решта коштів спрямовується до держбюджету. Це – чиста вигода управителя, яку він отримує, по суті, за свої організаційні зусилля.  Натомість компанія має виконувати базові умови: управляти ефективно, зберігати та, за можливості, збільшувати економічну вартість активу. 

АРМА постійно докладає зусиль, аби покращити умови співпраці з бізнесом. Ми змінили правила конкурсного відбору управителів, скоротивши кількість обов’язкових вимог до учасників конкурсу; розробили законодавчі пропозиції, які покликані мінімізувати ймовірність юридичного саботажу з боку власників активів і, таким чином, зробити управління активами менш ризиковим бізнесом для управителів. У наших планах – запровадження пільгового періоду управління (зі зменшеними або взагалі відсутніми платежами до держбюджету) для складних і малоприбуткових активів, щоб управитель міг налагодити роботу бізнесу.

Слід наголосити, що нині АРМА повністю відкрите до діалогу та співпраці з підприємницьким середовищем. Арештовані активи зможуть принести суспільству тим більшу користь, чим ширше коло представників бізнесу знатиме про можливості та умови управління ними. Для донесення відповідної інформації ми використовуємо всі доступні канали, насамперед, наш офіційний вебсайт і телеграм-канал, де кожен охочий може ознайомитися з виставленими на конкурс лотами, строками відбору управителів та переліком необхідних документів.

Водночас закликаємо претендентів на управління активами уважно вивчати вимоги і готувати якісні пакети документів для участі у конкурсах, адже наразі значна частина конкурсів оголошується повторно  саме через нерелевантні пропозиції учасників.

Буквально щотижня ми виставляємо на пошук управителя нові активи. Звісно, управління арештованим майном – справа не проста і деколи ризикова. Втім, ми переконані, що при належному підході управління арештованими активами буде прибутковим і для управителя, і для державного бюджету. Саме на такий результат сьогодні спрямовані всі зусилля АРМА.

 

Загрузка...
Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА