17:14 03.06.2020

Автор МАРГАРИТА ОГНІВЕНКО

Як онкологічному пацієнту не купити підробні ліки, і що залежить від виробника

5 хв читати
Як онкологічному пацієнту не купити підробні ліки, і що залежить від виробника

Маргарита Огнівенко, керівник напрямку госпітальних препаратів MSD Ukraine

 

Пандемія COVID-19 внесла корективи у медичні послуги й забезпечення лікуванням в усьому світі. Та для пацієнтів, що лікуються від раку, зупинок бути не може ― кожен тиждень чи два затримки можуть коштувати прогресу у боротьбі з хворобою.

Деякі пацієнти раніше могли поїхати на черговий курс терапії в іншу країну, де діє спеціальна нижча ціна на призначений їм препарат. Через закриття кордонів вони опинилися у вразливому становищі, адже мають організувати своє подальше лікування майже з нуля в Україні.

Це у свою чергу відкриває ширші ніж раніше можливості для нечесних постачальників, які нібито пропонують ліки, привезені з інших країн дешевше. Проте важливо пам’ятати: купувати  препарати, які відпускаються виключно за рецептом лікаря або які потребують особливих умов зберігання, в інтернеті дуже небезпечно. Як і купувати будь-які лікарські засоби з рук чи за оголошенням.

Почнемо з конкретного прикладу. Минулого року нам у MSD Україна стало відомо про декілька випадків фальсифікації нашого продукту, що застосовується в онкології, та продаж фальсифікованого препарату українським пацієнтам.

По-перше, компанія одразу повідомила про це до правоохоронних органів, прокуратури та регуляторних органів Міністерства охорони здоров'я. Я маю відзначити, що ми цінуємо оперативну реакцію та зусилля правоохоронних органів, спрямовані на те, щоби захистити українських пацієнтів від небезпечної підробленої продукції.

По-друге, як виробник, ми також проінформували лікарів та медичну спільноту про те, що на ринку існують підроблені або незаконно ввезені ліки нашого виробництва. І про те, наскільки вони можуть бути небезпечним для використання пацієнтами.

У цьому конкретному випадку фальсифікований продукт, який ми перевірили в наших лабораторіях, не містив жодної діючої речовини. Це означає, що пацієнти не отримали б користі від його застосування. А їхнє онкологічне захворювання могло потенційно прогресувати  так само, як це відбувалось би при відсутності будь-якого лікування.

Наразі триває масштабне розслідування, за даними якого злочинна організація налагодила продаж підробних ліків не лише в Україні, але й ще у 17 країнах, включаючи США, країни ЄС, Азії та Близького Сходу. А фальсифікували вони препарати 13-ти великих світових фармацевтичних компаній. Масштаби діяльності організації говорять про те, що від неї могли реально постраждати багато пацієнтів, які потребували дорогого й серйозного лікування.

Зазначу також, що не тільки підробка, але і незаконне ввезення препарату може становити значну небезпеку для пацієнта. Оскільки всі ліки вимагають специфічних умов зберігання. Наприклад ― дотримання холодового ланцюга, тобто конкретних температурних умов зберігання і перевезення. Якщо ж ланцюжок був порушений, то якість та ефективність препарату можуть значно постраждати. Лише уповноважені дистриб'ютори та ліцензовані аптеки зобов’язані мати необхідне обладнання, досвід і заходи контролю для збереження якості препаратів.

Що ж має зробити пацієнт для того, щоби бути впевненим, що купує оригінальний продукт, який правильно зберігався і відповідає усім вимогам якості, ефективності і безпеки.

  • По-перше, усі препарати слід купувати лише в офіційних ліцензованих аптеках, які можуть підтвердити походження препарату. Як варіант, пацієнт може купувати препарат у клініці, де отримує лікування ― але ви також маєте право запитати про походження ліків та побачити його документальне підтвердження.
  • По-друге, варто перевірити документи та упаковку ліків. Законні продукти міжнародних виробників, які продаються кінцевим споживачам в Україні, завжди мають упаковку та інформаційну листівку для пацієнта українською мовою. Вироби з документами інших країн (наприклад, німецькою, італійською, англійською мовами) не дозволені до продажу кінцевим споживачам в Україні і не повинні продаватися пацієнтам. І якщо вони потрапили на ринок – це могло статися неофіційним шляхом, без дотримання усіх вимог.
  • По-третє, незаконним є придбання будь-якого препарату через невідомих продавців , які не мають відповідної ліцензії, або ж купівля препаратів, які потребують особливих умов зберігання, у ліцензованих аптеках через Інтернет. Це стосується і оголошень в інтернеті, і приватних осіб, що можуть запропонувати вам ліки. Купуючи через такі канали, пацієнти ризикують отримати підроблені ліки, або такі, що зберігались неналежним чином, чи термін придатності яких сплив.

Зрозуміло, що на практиці в пацієнта можуть виникати сумніви, особливо у ситуації стресу, коли ліки потрібні швидко. Тому ми радимо пацієнтам у разі будь-яких сумнівів щодо походження ліків або легальності продавця звертатися до офісу виробника або ж до представництва виробника в Україні. Достатньо зателефонувати за контактами на сайті та розповісти: який препарат ви хочете придбати, в якого продавця, що саме викликає у вас сумніви.

В ідеалі, після розмови із виробником, ви маєте отримати відповідь ― чи варто купувати ліки у цього конкретного продавця, і якщо ні, то де ви можете придбати їх безпечно. Або які документи ви маєте перевірити (попросити в аптеці чи лікарні), щоби переконатись у відповідній якості ліків.

Якщо ви вже купили препарат, і маєте сумніви щодо його походження ― ви також можете звернутись до виробника за роз’ясненням. У цьому разі за серією на упаковці вам мають сказати, чи препарат вироблений легально (чи така партія взагалі існує) та чи законна його реалізація в Україні.

Нарешті, якщо ви вже застосували препарат, і він не подіяв, або ж викликав непередбачену побічну реакцію – я рекомендую обов’язково повідомити про це виробника. Якщо ви справді стикнулися з підробкою, то виробник зможе звернутись до правоохоронних органів для розслідування цього випадку. Та попередити лікарів і медичну спільноту, щоби убезпечити пацієнтів в майбутньому.

Виробники ліків інвестують значні кошти й зусилля у розробку інноваційних препаратів, які можуть подовжити та покращити життя пацієнтів. Якщо ж замість справжніх ліків на ринок потрапляє підробка ― це підриває довіру пацієнтів як до лікування загалом, так і до виробника зокрема. Але головне ― це позбавляє пацієнта шансу на те, щоби вилікувати захворювання, або ж жити із ним краще і довше. Тому у грі проти контрафактних ліків виробник і пацієнт ― в одній команді.

Тому можу запевнити, що міжнародні виробники ліків, які працюють в Україні, зацікавлені у дотриманні всіх законних вимог при реалізації ліків. А також у тому, щоби пацієнти отримували ліки належної якості.

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА