Інтерфакс-Україна
13:45 03.12.2022

Автор ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

У жовтні платіжний баланс зведено з профіцитом 47 мільйонів доларів

3 хв читати
У жовтні платіжний баланс зведено з профіцитом 47 мільйонів доларів

Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики України

 

Торгівельний баланс за підсумками жовтня дещо погіршився. Дефіцит торгівельного балансу по товарам і послугам розширився із 2,1 млрд. дол. у вересні до 2,6 млрд. дол. у жовтні.

Порівняно із вереснем ми трохи менше експортували товарів. Зокрема експорт продовольчої продукції скоротився на 135 млн.дол. Не в останню чергу це пов’язано із затримками з боку рф проходження суднами зерновим коридором. Українські порти великої Одеси працювали на половину від своєї потужності. І хоча фізично у жовтні через зерновий коридор Україна експортувала 4,2 млн. тон агропродукції проти 3,7 млн. тон у вересні, у грошовому виразі через зменшення цін на зернові отримали менше. Продовжував скорочуватись експорт чорних металів – у жовтні експортували найменше з початку війни (на 313 млн.дол.). Через втрату активів, ускладнення логістики і падіння світових цін маємо падіння за цими статтями експорту на 77% проти аналогічного періоду минулого року.

Водночас, проти вересня також не набагато, але зріс імпорт товарів. Головні статті збільшення імпорту – хімічна продукція, продовольство, машинобудування і решта товарів, в тч. що імпортуються нелегально (останні оціночно розраховуються НБУ).

Ці фактори, з врахуванням меншого ніж в останні місяці позитивного сальдо балансу вторинних доходів (насамперед, через більш стримані обсяги надходження грантової/ гуманітарної допомоги), призвели до найбільшого цього року місячного дефіциту рахунку поточних операцій у сумі 693 млн. дол. Водночас, за 10 місяців з початку року сальдо рахунку поточних операцій є позитивним і складає + 7,8 млрд. дол. 

Дефіцит поточного рахунку було компенсовано позитивним сальдо фінансового рахунку у сумі 738 млн. дол. (сумарно з початку року воно є від’ємним – «мінус» 13,7 млрд.дол.). Позитивний результат було сформовано за рахунок зовнішніх запозичень державного сектору (насамперед 2 млрд. євро макрофіну від ЄС) та зменшення відтоку валюти за операціями приватного сектору (через торгівельні кредити і валюту поза банками).

Головне: як наслідок цих тенденцій маємо невеликий, але профіцит платіжного балансу у сумі 47 млн. дол.  Це продовження тренду щодо формування позитивного сальдо платіжного балансу, заданої за підсумками 3-го кварталу (+2,2 млрд. дол.), і скорочення його дефіциту за підсумками року до прийнятних як для війни «-» 5 млрд.дол. Нагадаю, що НБУ очікує позитивне сальдо за підсумками останнього кварталу 2022 року у розмірі 1,1 млрд. дол.  

Забезпечення позитивного сальдо платіжного балансу у другій половині поточного року дозволяє втримувати золотовалютні-резерви на адекватному рівні (25,2 млрд. дол. на 1 листопада, 3,2 місяці імпорту). У жовтні додаткову підтримку резервам мали також за рахунок екстреного фінансування від МВФ у межах програми RFI (rapid financial instrument). Як очікується, ЗВР за підсумками листопаду перевищать 26 млрд. дол., що стане найвищим рівнем за останні 6 місяців.

Кінцевий результат у вигляді валютних котирувань ми всі маємо змогу бачити по показниках готівкового валютного ринку. Попри терор проти цивільного населення ракетними обстрілами,  готівковий («вуличний») курс гривні до долара за підсумками жовтня вперше з початку війни зміцнився на 2,7%. До речі, ця ж тенденція зберіглася і в листопаді, протягом якого готівковий курс зміцнився на 0,5%. Ці декілька відсотків укріплення готівкового курсу гривні під час війни «важать» багато для стабілізації короткострокових валютних очікувань і захисту поточного офіційного обмінного курсу гривні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

МА ШЕНКУНЬ

"Тарифна дубина" США не зламає хребет Китаю

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

AI – круто і дуже корисно, але є три "але"

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Збитки замість прибутків, або чому Укрзалізниці необхідно оптимізувати норми продажу металобрухту

МАКСИМ ТКАЧЕНКО

Demining Market: все для безпечного розмінування в один клік

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі

ОЛЕКСІЙ МОВЧАН

Чому держава більше не має "роздавати" майно через схему "невідʼємних поліпшень" за безцінь

ЮРІЙ ЩУКЛІН

Вікно можливостей для України та Польщі: як відновити взаємну довіру завдяки цифровим технологіям

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

Мисливська культура вбиває

ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ

Grain from Ukraine: загальний обсяг поставок перевищив 280 тисяч тонн, нещодавні вантажі прибули до Африки та Близького Сходу

РОМАН ВОЛОШЕНЮК

Аукціони з підтримки ВДЕ: чому в Україні вони поки що не привертають увагу інвесторів?

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА