Інтерфакс-Україна
11:24 27.11.2024

Громади у 2019-2024 рр. недоотримали 522 млн грн через приватизацію комунального майна шляхом викупу - TI Ukraine

2 хв читати

Економічний ефект від застосування механізму викупу суттєво нижчий, як порівняти з приватизацією об'єктів на конкурентних засадах, використання механізму викупу призвело до недоотримання бюджетами громад близько 522 млн грн із січня 2019 до листопада 2024 року, ідеться в дослідженні Transparency International Ukraine.

За період з 2019 до 2024 року у 82 містах України приватизували 3082 об'єкти комунальної власності. Майже половину з них (1500 об'єктів) продано в шістьох містах України: Дніпрі (359), Львові (343), Одесі (314), Києві (182), Харкові (181) і Кривому Розі (121).

Згідно з даними, отриманими від ОМС, з 2019 року понад 41% усіх приватизованих об'єктів комунальної власності перебував в оренді перед продажем. Левову частку з них - 1083 (майже 85%) - придбано через механізм викупу орендованого майна. Водночас сума ціни продажу таких об'єктів становила лише трохи більше ніж чверть (1,23 млрд грн) від загальної вартості всіх приватизованих об'єктів (4,77 млрд грн).

Аналіз отриманої від ОМС інформації щодо приватизації комунального майна свідчить, що вартість об'єкта, придбаного на аукціоні, перевищує ціну продажу об'єкта, приватизованого шляхом викупу, в середньому на 45%. З урахуванням відповідного показника бюджети міст, які застосовували механізм викупу, за майже шість років могли втратити приблизно 552 млн грн. Отже, економічний ефект від застосування механізму викупу є суттєво нижчим порівняно з приватизацією об'єктів на конкурентних засадах.

У дослідженні рекомендовано змінити підхід до приватизації об'єктів комунальної власності та виключити право орендаря на викуп майна у позаконкурентний спосіб. Як альтернативу пропонують механізм проведення аукціону із застосуванням переважного права орендаря придбати майно за найвищою ціною, яка була запропонована на аукціоні. Таку практику вже застосовують в окремих галузях, зокрема земельних торгах.

Відповідний механізм у приватизації запропоновано в законопроєкті №12230, TI Ukraine підтримує його ухвалення парламентом для забезпечення ефективнішого управління комунальним майном.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Експорт пшениці у квітні 2025р. може скласти 1 млн тонн - аналітики

"Укрзалізниця" не змогла відновити головну автоматизовану систему вантажних перевезень, кількість паперових документів перевищила 50 тис.

Вакантні посади в Раді НБУ будуть заповнені до кінця квітня – програма з МВФ

Шмигаль: Загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову у 2025 р. становить майже $10 млрд

CreditKasa, "Фінако", "Укрфінжитло", "Атлана" і CreditPlus очолили список фінкомпаній за доходом від фінпослуг у 2024р.

ДПС ідентифікуватиме громадян, що займаються торгівлею через інтернет та отримують грошові перекази

Уряд дозволив бронювати робітників АОЗ та ДОТ і спростив вимоги для енергокомпаній

ВАКС за 21 місяць розгляду справи щодо стягнення на користь держави активів VS Energy дійшов до підсумкових пояснень сторін

Ціни на сири не знижуються через 25% націнки торгівельних мереж

Єдиний портал вакансій щодня відвідує понад 2,5 тис. шукачів роботи

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА