17:05 24.10.2024

Україні потрібно активніше впроваджувати європейські практики пест-контролю - ГС "Пест контроль України"

6 хв читати
Україні потрібно активніше впроваджувати європейські практики пест-контролю - ГС "Пест контроль України"

Україні необхідно активніше гармонізувати європейське та українське законодавство у сфері пест-контролю, не відкладаючи цю роботу на 2027 рік, заявив президент Української аграрної конфедерації (УАК) Леонід Козаченко на пресконференції в "Інтерфакс-Україна".

"У Європейському Союзі діють норми і високі стандарти, які забезпечують не лише якість споживаної людьми продукції, а й умови виробництва, зберігання, транспортування, які не створюють загрозу для життя людини. Усе, що прописано в європейських нормативах, має бути імплементовано в Україні", - наголосив він.

Козаченко зазначив, що Україна вже 17 років займається адаптацією європейського законодавства. Наразі в країні імплементовано 72-75% євродиректив. Він висловив жаль, що процес затягнувся, і звернув увагу на те, що східно-європейські країни справлялися з цим завданням максимум протягом п'яти років, а країни Балтії виконали імплементацію європейських директив за дев'ять місяців.

Козаченко вказав на недоцільність перенесення термінів імплементації єврозаконодавства у сфері пест-контролю на 2027 рік.

Очільник УАК висловив сподівання, що міністр агрополітики та продовольства Віталій Коваль, який нещодавно очолив міністерство та знайомиться з аграрними асоціаціями та міжнародною аграрною спільнотою, зверне увагу на актуальність галузі пест-контролю та її розвитку.

Президент Конфедерації європейських пест-контроль асоціацій (СЕРА) Марк Аубрі (Бельгія) у вітальному слові наголосив, що місія європейської пест-індустрії, яка об'єднує представників понад 20 європейських країн, де працюють близько 10 тис. пест-компаній, - захист людей у всіх аспектах життя. Вона цілком відповідає амбіціям європейської спільноти, тому СЕРА є ключовим гравцем.

"Пест-індустрія працює щодня, щоб зробити інформаційно-доступною людську еко-систему та гарантувати її безпеку на виробництві та в продукції", - пояснив він.

Марк Аубрі вказав на необхідність імплементації Україною європейського стандарту СЕРА - EN 16636, що передбачає проведення сертифікації пест-компаній із залученням аудиторського сертифікаційного органу. Він пообіцяв, що СЕРА сприятиме Україні у впровадженні системи пест-контролю та освоєнні використання цього інструменту.

"Пест-контроль - галузь людської діяльності, цілісна система заходів, спрямованих на контроль чисельності шкідників і захист від їхньої шкідливої діяльності - для людей, тварин, рослин, об'єктів неживої природи. Це екологія, аграрні ринки, продовольчі. Це наука, це освіта. Це стандартизація і сертифікація", - пояснила президентка Громадської спілки "Пест контроль України" Ганна Холостова.

Вона акцентувала увагу на тому, що у світі давно використовується поняття "пест-менеджемент", що передбачає ефективний, екологічно чутливий підхід до боротьби зі шкідниками. Він базується на здоровому глузді під час використання найбільш економічних засобів, що мають мінімальну небезпеку для людей, майна та довкілля. Велику роль у європейській системі регулювання пест-контролю відіграє регулювання роботи компаній-суб'єктів та юридичних осіб, які надають такі послуги. Йдеться про необхідність для всіх компаній мати інтегровану систему пест-контролю, що передбачає мінімізацію використання хімічних речовин і зведення цієї послуги до профілактичних заходів.

За інформацією Холостової, світовий ринок пест-контролю 2022 року оцінювали у $22,5 млрд. Водночас на частку Північної Америки припало - 51% цього ринку, Європи - 17%, Азіайсько-Тихоокеанського регіону - 17,2%, Близького Сходу та Африки - 9%.

За оцінки ГС "Пест контроль України", в Україні налічуються 923 суб'єкти господарювання, які здійснюють і прибирання, і дезінфекцію, і контроль у сфері пест-контролю. Ємність українського ринку за КВЕДом 81.29, який включає пест-контроль, становить 5,9 млрд грн. Водночас, якщо ємність ринку послуг пест-контролю в США сягає $8,3 млрд, Європейському Союзу - $3,467 млрд, то в Україні він може прагнути вийти на $71 млн. Розповідаючи про витрати на пест-контроль у розрізі держави з розрахунку на одного жителя, Холостова уточнила, що в США вони становлять $24,9, ЄС - $7,76, Україні - $2,06.

При цьому в ЄС функції пест-контролю делеговано галузевим асоціаціям, які проводять навчання фахівців, видають дозволи на виконання робіт і проводять сертифікацію. Держава отримує від галузевої асоціації список сертифікованих компаній і здійснює відповідний реєстр.

Холостова також вказала на те, що з ініціативи ГС "Пест контроль України" вже розроблено проєкт кваліфікаційного стандарту "Технік пест-контролю". Це інструкція для техніка, в якій подано знання та навички, якими технік зобов'язаний володіти та використовувати.

При цьому в ЄС функції пест-контролю делеговані галузевим асоціаціям, які навчають фахівців, видають дозволи на виконання робіт і проводять сертифікацію. Держава отримує від галузевої асоціації список сертифікованих компаній та здійснює відповідний реєстр.

Наступним кроком буде стандарт "Менеджер пест-контролю", який описує обов'язки фахівця, що контролює роботу техніка. У планах - підготовка та сертифікація самої компанії за євростандартом ЄN 16636.

Заступник голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту Вадим Чайковський, зі свого боку, повідомив, що Україна, незважаючи на війну, виконує всі санітарні та фітосанітарні заходи, передбачені міжнародними договорами України.

"Ми є членами багатьох міжнародних організацій, які опікуються питаннями, зокрема й пест-контролю. Усі ці конвенції є передумовою для вступу України до Європейського Союзу, а адаптація стандартів була передумовою для вступу України до СОТ. (...) Це важливий елемент для того, щоб ми могли торгувати на міжнародному та внутрішньому ринку. Питання євроінтеграції - це незмінний вектор нашої країни", - запевнив Чайковський.

Він нагадав, що в Україні розроблено та діє законодавство про захист здоров'я тварин, яке описує принципи безпечності ветеринарії, впроваджується система HACCP, в якій приділено увагу пест-контролю та виписано ази пест-менеджменту. Держава також проводить активну роботу у сфері фітосанітарії.

За інформацією заступника голови Держпродспоживслужби, на фінальному етапі перебуває розробка закону, який адаптує європейську директиву про обіг засобів захисту рослин та їхнє екологічне, стабільне застосування. У законі буде відображено положення про роботу професійних операторів на виконання та контроль у сфері пест-менеджменту. Крім того, згідно із законопроєктом буде виписано та врегульовано з європейськими директивами глосарій.

Чайковський пообіцяв, що після ухвалення цього законопроєкту Верховною Радою, буде напрацьовано низку підзаконних актів і паралельно проводитимуться навчання фахівців.

"Уже зараз, кожен, хто грає «по-білому", хоче виходити на європейські ринки і далі торгувати, має зараз, незважаючи на обмеження через війну перевірок, впроваджувати корпоративну етику у своїх компаніях, впроваджувати європейські стандарти та грати за європейськими правилами", - наголосив заступник голови Держпродспоживслужби.

Директор департаменту фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві Держпродспоживслужби Андрій Челомбітко нагадав, що у відомстві приділяють особливу увагу запозиченню європейського досвіду та уважно слідкують за змінами фітосанітарного законодавства в Європейському Союзі, зокрема, у сфері фітосанітарії та обігу засобів захисту.

Челомбітко поінформував, що з 2026 року всі країни Європейського Союзу впровадять наскрізний контроль використання під час закупівлі, використання, застосування засобів захисту рослин, буде запроваджено навчальні програми для суб'єктів господарювання щодо використання регламентів застосування пестицидів.

"Україна обов'язково імплементує ці регламенти і буде поступово впроваджувати їх у практику. Усі професійні оператори, дистриб'ютори, консультанти проходитимуть навчання. Навчені фахівці, які захочуть займатися цією професійною діяльністю, будуть уповноважені Держпродспоживслужбою на виконання певних робіт. Функції контролю за їхньою роботою держава залишить за собою", - резюмував Директор департаменту фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві.

Президент ГС "Пест контроль України" запросила всіх зацікавлених осіб та представників Держпродспоживслужби продовжити обговорення проблем галузі на "Пест-Контроль форумі", що відбудеться 20 листопада 2024 року в Києві.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Низка онлайн-ритейлерів продукції Apple провела "чорну п'ятницю" із порушеннями - дослідження

Більшість українських експертів уважає міжнародний імідж країни скоріше позитивним - Центр Разумкова

Експерти назвали ефективний діалог із Трампом найважливішим завданням української дипломатії

Український бізнес під час війни виконує більше функцій, ніж зазвичай – пресконференція

Україна має створити законодавчу базу для виборів під час війни, переконані експерти

Підготовка та проведення виборів становить серйозні ризики для України - експерти

ТСК ВР звертає увагу на низький рівень військової підготовки мобілізованих - нардеп

Майже 70% українців вважають, що вітчизняна освіта потребує реформування - опитування

Кожен четвертий опитаний не підтримує держзаходи проти тих, хто намагається відстрочити мобілізацію вступом до вишу

Половина українців негативно ставляться до запровадження 12-річного навчання у школах - опитування

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА