13:24 09.08.2021

Автор ЮРІЙ ТАЦІЙ

Природа у великому місті

4 хв читати
Природа у великому місті

 

Юрій Тацій, заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації


Чому сьогодні в тренді біофільна архітектура і які це матиме наслідки

Один з трендів в світовому містобудуванні 2020 року – небувала активність прихильників концепції біофільної архітектури. Як видно з назви, її адепти бачать майбутнє зодчества в єднанні з природою. Тому свої проекти вони розробляють так, аби органічно вписати туди елементи довкілля і створити у міського жителя відчуття нерозривного зв’язку з ним.

Ще в 1984 році американський біолог Едвард Вілсон в своїй книзі "Біофілія" обґрунтував ідею наслідування людиною природи. Мовляв, в кожного з нас є генетично успадкована потреба до єднання з довкіллям і протягом життя ми прагнемо її реалізувати. Величезні мегаполіси нашого часу, здається, протирічать цьому правилу. Бо замість біорізноманіття вони обдаровують нас склобетонними "джунглями" та ізолюють людину від природних процесів.

Саме з цим боряться архітектори, які взяли на озброєння концепцію біофілії. Вони прагнуть повернути природу у великі міста шляхом будівництва нового типу. Для цього використовують низку прямих та непрямих методів в проектуванні та будівельних роботах.

Девіз біофільної архітектури – більше світла! Споруду проектують так, аби вдень світло постійно проникало до помешкання природнім шляхом і не потребувало значного штучного підсилення. Великі вікна та артіуми (внутрішні світлові двори), як правило, стають невід’ємними елементами такого типу споруд.

Повітря для біофілів від архітектури – це генерування холоду не кондиціонерами, а пасивними стратегіями вентиляції, що створюють природню циркуляцію в приміщенні. Тут комфорт досягається силами самого довкілля, яке дає для цього усі необхідні інструменти.

Вода в біофільній архітектурі грає ключову роль. Недаремно споглядання води здавна вважається одним з кращих методів медитації та боротьби зі стресами. Тому прихильники єднання з довкіллям включають до своїх проектів різноманітні водні елементи – від фонтанів до акваріумів, що дає можливість людині завжди бути поруч з водоймою.

Найбільш пізнаваним елементом біофільної архітектури є рослинність. Надихаючись висячими садами древнього Вавилону, вони відтворюють їх в сучасному урбаністичному просторі. Це зелені стіни та дахи будинків, озелененні балкони, внутрішні перегородки оздоблені рослинами, маскування рослинністю неестетичних елементів архітектури.

Численні дослідження довели, що природа в архітектурі позитивно впливає на психологічне здоров’я людини, долає депресію, сприяє гарному настрою. Крім того, зелені будинки в сучасному місті додають біорізноманіття, допомагають боротися з наслідками глобальних змін клімату, знижують середні температури, зменшують їх коливання та пом’якшують екстремальність природних явищ.

В офісах біофільний дизайн підвищує продуктивність праці, а в торгових центрах робить вітрини більш привабливими і стимулює попит на товари. В Нью-Йорку вже підрахували, що природні елементи в архітектурі дозволять заощадити 470 млн доларів за рахунок ефективної праці, 1,7 млрд за рахунок зменшення злочинності та додадуть до 25% доходу магазинів. Одночасно підвищиться попит на об’єкти нерухомості, а її продажі зростуть на 16%.

Наразі у світі такі стандарти будівництва, як WELL Building Standard та Living Building Challenge використовують принципи біофільної архітектури в своїх оцінках відповідності якості. Яскраві зразки такого зодчества з’являються в різних куточках світу.

У австралійському Сіднеї ще в 2013 році француз Жан Нувель звів багатофункціональний комплекс One Central Park, родзинкою якого стали вертикальні висячі сади. Це квіти та виноградні лози, що простягаються на 50 метрів у висоту (загалом 85 тис. фасадних рослин). Дизайн будинку розрахований так, що ці сади в процесі росту не завадять конструкціям, а навпаки будуть з ними гармоніювати. Крім того, в One Central Park застосований консольний геліостат, що відбиває сонячне світло і дає можливість освітлювати усі затемнені ділянки споруди.

В Мілані архітектори Стефано Боері, Джанандреа Баррека та Джованні Ла Варра побудували Bosco Verticale (вертикальний ліс) – комплекс житлових споруд, який складається з двох башт. Свою назву він отримав через те, що на кожному з поверхів висаджені дерева та кущі і прокладені трав’яні доріжки. Проектанти не просто озеленили будівлю, але створили унікальну екосистему зі своїм мікрокліматом, де проживають птахи та комахи, а в залежності від сезону вона змінюється.

В американському Сіетлі  компанія NBBJ спроектувала штаб-квартиру Amazon під назвою Amazon Sphere. Це три величезні скляні напівкулі, де самі форми споруди повторюють природу. Їх заповнюють 40 тис. рослин з більш ніж 50-ти країн світу. В тому числі 17-метровий фікус та гігантська індонезійська квітка Amorphophallus. Рослини розділяють простір всередині сфер на робочі площі різного призначення. Завдяки їм та спеціальному склу всередині приміщення підтримують комфортну температуру 22 ° C і вологість 60%. 

У в’єтнамському курортному місті Дананг звели неймовірний центр Naman Pure Spa, фасад якого покритий ребристими схожим на радіатори поверхнями та рослинами, що покривають його зовні з усіх боків. Так досягається перехресна вентиляція, природна тінь та пом’якшення температур.

В стадії реалізації перебуває ще низка цікавих біофільних проектів, які безумовно стануть окрасами своїх міст. В перспективі все це матиме революційні наслідки – урбанізм та природа зблизяться одне з одним, поєднавши кращі свої елементи, що дають людям можливість жити спокійно, комфортно та насичено.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ІРИНА МУДРА

Наполегливість дає результат: рішення про конфіскацію активів рф наближається

АНТОН БОЛДИРЄВ

Інструменти для інвестування: Світові тренди та вибір українців

АНДРІЙ СТАСЕВСЬКИЙ

Моторні біопалива: чи здатна Україна до промислово-аграрного прориву

КОСТЯНТИН БОНДАРЄВ

Вибори до Європарламенту: збільшення ваги євроскептиків, але не критично

ЛЮДМИЛА КРІПКА

Якісний цемент для відбудови України

СЕРГІЙ СИЛІН

Мікрогенерація - шлях до автономності родин. Наявні можливості в Україні - до 10 ГВт на місяць

БОГДАН ДОВЖЕНКО ГРИГОРІЙ КУКУРУЗА

Чорна труба на 100 мільярдів за рік

ІРИНА ОЗИМОК

Як містам не програти боротьбу за молодь

ОЛЬГА ОНІЩУК

Які методи майнової агресії використовує росія для захоплення власності українців на ТОТ?

ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Півроку керованого гнучкого курсу  - перші підсумки

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА