15:32 24.06.2020

Автор СЕРГІЙ БИКОВ

Вибори під питанням? Розвінчуємо чутки про перенесення виборів

2 хв читати
Вибори під питанням? Розвінчуємо чутки про перенесення виборів

Сергій Биков, Глава аналітичного центру "ІНПОЛІТ"

 

 

Останнім часом все частіше ходять чутки, що місцеві вибори можуть перенести або зовсім скасувати.

Відповідаю коротко: вибори відбудуться вчасно, 25 жовтня.

А ось, чому вибори перенести не вдасться, як би того комусь не хотілося.

Є рішення Конституційного суду, яке не дозволяє перенести вибори без внесення змін до Конституції. Щоб змінити Конституцію, потрібно дві чергові сесії. При цьому, згідно з календарним планом, нинішня, третя сесія ВР повинна закінчитися 17 липня. А четверта сесія Ради (згідно з 10 статтею Регламенту), повинна початися в перший вівторок вересня. Цього року перший вівторок вересня збігається з Днем знань – 1 вересня.

При цьому, чергові вибори призначають не пізніше, ніж за 90 днів до дати чергових виборів. Відповідно, їх повинні призначити не пізніше ніж 27 липня 2020 року. До цього навіть теоретично неможливо провести дві чергові сесії. Коли розробляли Регламент, спеціально передбачили таке обмеження, щоб влада не могла спекулювати Конституцією.

Назвати позачергову сесію Ради черговою також не вийде. Минула влада вже намагалася зіграти таку гру і отримала по зубах від Конституційного суду.

Ще один виклик – пандемія коронавірусу.

Ситуація хоч і погіршується, але все ще залишається під контролем. Україна вже отримала "червоний" статус поширення коронавірусу. У нас майже 47 хворих на 100 тисяч населення. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я очікують, що восени світ здригнеться від нової хвилі пандемії. Політики і політологи відреагували блискавично і припустили, що вибори можуть перенести.

Почнемо з процедурного аспекту. Скасувати або перенести вибори можна буде тільки в разі, якщо введуть надзвичайний стан. Для цього РНБО або Кабмін (в разі епідемії – Кабмін) пропонує Президенту ввести надзвичайний стан, а ВР повинна затвердити або відмовити в затвердженні Указу президента про введення надзвичайного стану. З огляду на сьогоднішню політичну кон’юнктуру, навряд чи парламент підтримає таке рішення.

Та й партії влади переносити вибори невигідно. Якщо рейтинг підтримки Зеленського зростає, то рейтинг партії поступово знижується. І це логічно, оскільки люди гостро реагують на помилки, які допускають чиновники середнього і нижнього рівнів. Відповідно, у виборах не зацікавлена ​​і партія "Слуга Народу".

А ось виграти від чуток про перенесення виборів можуть опозиційні партії. Наприклад, "Європейська Солідарність" Петра Порошенка, "Батьківщина" Юлії Тимошенко і "Опозиційна платформа за життя" Бойка і Медведчука. Вони можуть наростити відсотки підтримки навіть від самого факту обговорення перенесення виборів.

Тож, видихаймо, будемо готуватися до місцевих виборів і спостерігати, як соціологія реагує на дії наших політиків.

 

Загрузка...
Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА