Інтерфакс-Україна
15:59 13.10.2021

Автор АНДРЕЙ НИКОЛАЕНКО

"Безгазове середовище" - агонія для промисловості

3 хв читати
"Безгазове середовище" - агонія для промисловості

Андрій Ніколаєнко, народний депутат України

 

Аномально високі світові ціни на газ та інші енергоносії ставлять на межу виживання український промисловий бізнес. Якщо держава не допоможе йому перезимувати без суттєвих втрат, вона залишиться не тільки без промисловості, але й без бюджетних надходжень для фінансування соціально-економічних програм. Причому колапс станеться не у 2022 році – передумови для нього склалися ВЖЕ  сьогодні.  Вже сьогодні промисловці прогнозують, що якщо ціна газу буде такою як зараз, то близько 50% підприємств зупиняться чи суттєво зменшать обсяги виробництва. А більшість підприємств, в собівартості продукції яких ціна газу перевищує 7%, стануть збитковими. Підтвердження цим тезам я чую в особистому спілкуванні від багатьох промисловців. Бо, навіть якщо вони не використовують великі обсяги газу безпосередньо у виробництві своєї продукції, то відчувають "газову" складову у тривожному збільшенні вхідних цін на сировину та комплектуючі для своїх виробництв.

Трагічні соціальні наслідки такої "енергетичної арифметики", сподіваюся, вже не треба пояснювати навіть Кабміну. Хоча, з огляду на те,  що він вже деградував до рівня економічного департаменту ОП, саме Банковій мабуть,  вже слід розширити аудиторію своїх заспокійливих меседжів не тільки на бюджетників та побутових споживачів, а й на бізнес.

Бо, дійсно, з ОП поки що транслюють, що держава буде допомагати місцевому самоврядуванню подолати енергетичну кризу.  Це, звісно, добре, що бюджетники не замерзнуть вщент цією зимою. Але  вони можуть залишитися без зарплатні, а їхні родичи та близькі – без роботи на промислових підприємствах-банкрутах.

Як можна вирішити цю проблему? Звісно, Уряд може  задовольнити бідкання "Нафтогазу України", який вже вирахував,  що йому потрібні додаткові 123 мільярди гривень, щоб перекрити всі понаднормові витрати та закупити достатньо газу для проходження зими. Але, з огляду на апетити топ-менеджменту НАКу, навряд чи  за такого сценарію  промисловий бізнес отримає якісь більш-менш прийнятні ціни на газ. Як-то кажуть - не той панове,  випадок.

Тому, поки не пізно, саме Верховна Рада має знайти механізми підтримки промисловців, щоб підприємства не збанкрутували до весни.

Рік тому Рада змогла терміново прийняти пакет законодавчих ініціатив, спрямованих на підтримку малого та середнього бізнесу, який постраждав від епідемії COVID-19. Зараз же необхідні аналогічні термінові заходи  для компенсації витрат промисловцям на закупівлю дорогого газу – через пільгове кредитування на закупівлю енергоносіїв, через податкові канікули тощо.

Саме такі проекти законів мають стати першочерговими у порядку денному Верховної Ради - щоб навесні нам всім не довелося дивитися на те, як розпилюють на металобрухт залишки української промисловості. Саме на цих питаннях потрібно концентрувати зміни до Держбюджету-2022. І саме на необхідності таких змін до Бюджету я буду переконувати депутатів від "Слуги народу". Бо  проект головного кошторису країни у його теперішній концепції  - взагалі не має нічого спільного з реальними проблемами життя України.

ОСТАННЄ

ВАЛЕРІЙ ЧУРКІН

Математика війни – це не лише про кількість… або Чому надважливо провести уніфікацію БПАК

ВІКТОРІЯ ВАСИЛЬЧУК

Українські архіви "під прицілом": як росія краде нашу історичну пам'ять

ЯРНО ХАБІХТ МУНІР МАМЕДЗАДЕ

Вакцинація на захисті майбутнього України - cтійкість під час війни та щеплення від смертельних хвороб

ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Досвід і уроки трирічної давнини для нас сьогоднішніх

МА ШЕНКУНЬ

"Тарифна дубина" США не зламає хребет Китаю

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

AI – круто і дуже корисно, але є три "але"

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Збитки замість прибутків, або чому Укрзалізниці необхідно оптимізувати норми продажу металобрухту

МАКСИМ ТКАЧЕНКО

Demining Market: все для безпечного розмінування в один клік

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі

ОЛЕКСІЙ МОВЧАН

Чому держава більше не має "роздавати" майно через схему "невідʼємних поліпшень" за безцінь

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА